Je všeobecne známe, že história batérie je viac ako zamotaná. Kým získala dnešnú podobou, muselo pretiecť veľa vody. Jej vývoj nebol jednoduchý. Každopádne sme sa ale dopracovali k schopnému výsledku. Dnes nás zaujíma na batériách najviac ich výdrž. Mnohí z nás iste uprednostňujú hoci aj drahšie, no kvalitnejšie nabíjacie batérie. Keď máte po ruke záložné plne nabité kúsky, potom je jedno, ako rýchlo vybijete tie pôvodné. No batérie pre mobilné telefóny sú troška iná káva. V dnešnom článku sa budeme práve touto problematikou o niečo viac zaoberať.

Snaha o zvýšenie kapacity

Batérie do mobilov podliehajú moderným trendom, a preto sa im musia prispôsobiť. Neustále sa zmenšujú a stenčujú, čo sa však neraz odrazí na ich kapacite. Výrobcovia sú nútení skúšať nové metódy a vyvíjať snahu, aby bola pamäť čo možno najvyššia, ale zároveň energetické nároky systému poklesli. Kapacita mobilnej batérie je udávaná v miliampérhodinách (mAh). Vďaka tejto hodnote sa dá určiť, či je nutné zariadenie nabíjať niekoľko hodín, alebo to budú dni. Pri odhade výdrže batérie je však nutné zohľadniť tiež typ čipovej výbavy v smartfóne, veľkosť obrazovky a jej typ. Konečný užívateľ je však tým najdôležitejším parametrom, od ktorého sa výdrž batérie odvíja. Je viac ako pravdepodobné, že batérie v mobilných telefónoch s kapacitou 1810 mAh (napr. iPhone 6) u bežného užívateľa vydržia dlhšie ako batérie s kapacitou 2950 mAh (iPhone 6+, Samsung Galaxy S5) u jedinca, ktorý aktívne využíva pripojenie na sieť a rôzne aplikácie. Jednou z alternatív, ako zvýšiť kapacitu batérie v mobile, je zakúpenie vysokokapacitného zariadenia, ktoré sa vymení za pôvodnú batériu alebo sa k nej jednoducho pridá. Niektoré prídavné zariadenia disponujú kapacitou až 5000 mAh. Čas medzi nabíjaniami sa síce predĺži, no musíte rátať s vyššou hmotnosťou Vášho mobilu. 

Pozor na bezplatné aplikácie

Medzi najčastejšie príčiny rýchleho vybitia batérie v mobile patrí aj využívanie aplikácií, ktoré sú voľne prístupné na stiahnutie. Prax ukázala, že väčšina z nich využíva iba 20% skutočných systémových zdrojov. Ostatok sú reklamy a vynaloženie energie na zbieranie údajov o užívateľovi. Hoci ste si istý, že v mobile máte iba dôveryhodné aplikácie, predsa vypnite tie, ktoré reálne nevyužívate. Môžete tak urobiť manuálne alebo pomocou optimalizéra systému. Trampoty s expresným vybíjaním batérie spôsobuje tiež sila signálu a GPS. So signálom asi nespravíte nič, no pokiaľ navigáciu v mobile nepotrebujete, vypnite ju. Regulovať tiež dokážete svoje vlastné aktivity. Nemusíte predsa robiť selfies pri každej príležitosti a nahrávať ich prostredníctvom mobilu na sociálne siete. Pokiaľ skutočne potrebujete využívať mobil aktívne takpovediac 24 hodín denne, zvážte kúpu vysokokapacitného prídavného zariadenia alebo prenosného nabíjacieho zariadenia, ktoré umožňuje nabíjanie v pohybe.

Prenos dát s vysokým rozlíšením

Na prenos dát medzi zariadeniami s vysokým rozlíšením a multimediálnymi zariadeniami slúži aj HDMI kábel. V súčasnosti sme zaznamenali nárast populárneho „high-definition“ videa, a teda toho s vysokým rozlíšením. S týmto narastá aj dopyt po kábloch HDMI 1.4, ktoré sú schopné preniesť 3D HD video a podporujú pripojenie k sieti. Ak potrebujete rýchlo preniesť snímky alebo video z Vášho mobilného telefónu na iné zariadenie (alebo naopak), tieto káble iste poslúžia. A čo je najdôležitejšie, aj prostredníctvom nich dokážete šetriť batériu.

Foto: © [muuraa] / Dollar Photo Club