Najlepšie výsledky Usaina Bolta ešte len uvidíme

By on 24. júla 2014

Šesťnásobný olympijský zlatý medailista Usain Bolt (spolu so svojím trénerom Glen Mills) je presvedčený, že dokáže posúvať rekordy aj na nadchádzajúcich Majstrovstvách sveta v roku 2015 a Letných hrách v Rio de Janeiro v roku 2016.

Ubehlo 5 rokov odkedy Bolt stanovil svetové rekordy v behu na 100 m (9:58 s) a 200 m (19,19 s) na MS v Berlíne. Poslednú sezónu začal s oneskorením z dôvodu menšej operácie chodidla a zraneniam podkolennej šľachy. Vynechal pritom 9 týždňov po marcovej operácii, ale odmietol všetky špekulácie, že by s formou a výkonom mohol byť už za kariérnym zenitom. Počas príprav na Hry Commonwealthu, ktoré štartujú v Glasgowe budúci mesiac, poznamenal, že ide o sústredenie a venovanie dostatku času ako fyzickej tak aj psychickej príprave. 27-ročný šprintér pritom bojoval so zraneniami v podstate každú sezónu svojej profesionálnej kariéry, ale tie na ňom nikdy nezanechali trvalé následky. Jeho cieľom je zvyšok prebiehajúceho ročníka „nezarobiť“ ďalšie zranenia, znížiť objem povinností vyplývajúcich zo sponzorských kontraktov a sústrediť sa na súťaže.

Tréner Mills, ktorý Bolta viedol k šiestim zlatým a celkovo rekordným desiatim medailám zo svetových majstrovstiev, očakáva najlepšie výkony svojho zverenca práve v nadchádzajúcich rokoch. „Pokiaľ ho nespútajú zranenia, Bolt je schopný vylepšiť vlastné rekordy,“ chválil ho tréner. Bolt vylúčil aj priamy súboj so skvelým Američanom Justinom Gartlinom, ktorý v tomto roku ešte nebol porazený, stovku zabehol za pozoruhodných 9,8 sekundy a pridal aj rekord sezóny na 200 m v hodnote 19,68 sekundy. Ich stretnutie nie je pravdepodobné z dôvodu Boltovho pooperačného rozbiehania sa, no zvyšok sezóny vníma len ako prípravu na budúcoročné majstrovstvá.

Excentrický Jamajčan sa po prvýkrát v roku objaví na Hrách Commonwealthu v štafete 4 x 100 m 1. augusta v Glasgowe. Behom nasledujúcich šiestich týždňov bude pretekať v štyroch šprintoch na 100 m.

Usain Bolt je často považovaný za najrýchlejšieho bežca v dejinách a nosí prezývky „Lightning Bolt“ – Blesk. Paradoxne, aj keď je známy hlavne výkonmi na 100 m dráhe, viac úspechov, ako v juniorských, tak aj v seniorských kategóriách, dosiahol práve behom na 200 m. Známy je aj svojou typickou pózou, ktorou oslavuje každé víťazstvo a ktorú začalo napodobňovať množstvo začínajúcich športovcov po Boltových výhrach na OH v Pekingu v roku 2008. 

Zdrojreuters.com

Foto: s2.reutersmedia.net

About admin

You must be logged in to post a comment Login