Bolesti kolena pri cyklistike sú pre mnohých cyklistov veľkým problémom. Preto vám ponúkame jednoduchý spôsob, ako im predchádzať. Vyskúšajte naše jednoduché strečingové cviky a užívajte si bicyklovanie naplno.

Lepšie je bolesti kolena predchádzať, ako ju liečiť

Bolesť kolena môže mať viacero príčin, pričom jednou z nich môže byť aj nevhodné nastavenie bicykla. To sa dá najľahšie dosiahnuť tak, že si necháte bicykel nastaviť odborníkmi. Aj drobné problémy v prispôsobení bicykla totiž môžu spôsobiť veľké problémy s kolenami. Napríklad príliš nízko nastavené sedlo spôsobuje neprimerané zaťaženie patelárnej šľachy a šľachy štvorhlavého stehenného svalu. Nastavenie sedla príliš dopredu zase vyvoláva zvýšenú zaťaž na prednú časť kolena v dôsledku príliš zohnutej pozície jazdca.

Bicykel, ktorý dokonale sedí, však sám o sebe nestačí. Za bolesťami kolien môže totiž byť aj nevhodný tréning. Napríklad priveľmi intenzívne bicyklovanie alebo pridlhá cyklotrasa môžu spôsobiť únavu svalov – tzv. svalovicu alebo i svalové mikrotraumy. Namáhavý cyklo výstup do kopca sa zase môže podpísať pod poškodením alebo mäknutím chrupaviek (chondromaláciu).

Bolesť kolena môže zmierniť vhodný strečing

Vhodný strečing má pri bolestiach kolena dokázateľne preventívny efekt. Za veľmi účinný sa považuje jednoduchý postup naťahovania, ktorý predchádza vzniku bolesti kolena pri cyklistike.

Bolesť kolena môže zmierniť vhodný strečing
Bolesť kolena môže zmierniť vhodný strečing

Ak ich človek vykonáva pravidelne, minimálne po jazde na bicykli, ale ideálne pred ňou aj po nej, bolesť kolena pri jazde na bicykli sa dá výrazne zmierniť, alebo sa jej dá dokonca úplne predísť.

Vyskúšajte si jednoduché cviky na stehná

  • Natiahnite si hamstringy (svaly na zadnej strane stehna) – skúste si napríklad jednu nohu vyložiť na stôl a druhú nechajte na zemi. Následne si natiahnite svaly a šľachy tým, že sa pomaly predkloníte dopredu. Iný spôsob je, ak sa pokúsite dotknúť sa prstov na nohách alebo sa predkloníte a chytíte sa za členky. Kľúčom k úspechu je nájsť si taký strečing, ktorý bez problémov zvládnete. Každý hamstring natiahnite 2x, vždy na 40 sekúnd. Strečing vykonávajte jemne a pomaly, ale pevne.

Vyskúšajte si jednoduché cviky na stehná

  • Natiahnite kvadricepsy (svaly v prednej časti stehna) – toto natiahnutie štvorhlavého svalu urobte tak, že pokrčíte koleno a chytíte sa za členok alebo chodidlo za chrbtom. Každý štvorhlavý sval na nohe natiahnite 2x po dobu 40 sekúnd.
  • Natiahnite si lýtka – oprite si prsty na nohách o veľkú hrubú knihu a nakloňte sa dopredu. Môžete to urobiť aj tak, že sa zároveň opriete rukami o stenu. Opäť natiahnite každé lýtko 2x po dobu 40 sekúnd.
  • Cvičte rovnováhu na jednej nohe – na každej nohe balansujte 2x a to tak dlho, ako dokážete. Môžete si to ešte sťažiť, a to tak, že si ruky zložíte pred seba vo výške ramien a skúsite zavrieť oči.