Nie všetkým motoristom je úplne jasné, v čom spočíva rozdiel medzi zimnými a letnými pneumatikami a aké sú výhody oboch typov pneumatík. Preto sa tentokrát zameriame na ich vzájomné porovnanie a ďalšie dôležité aspekty.

Pneumatiky pre zimu

V prvom rade je dôležité podčiarknuť, že používanie zimných pneumatík je na Slovensku povinné zo zákona v čase od 15. novembra do 31. marca nasledujúceho roku, nakoľko v tomto období sa už na cestách môže vyskytovať poľadovica alebo sneh. Od letných pneumatík sa odlišujú predovšetkým v dezéne, ktorý je hlbší a má tak širšie drážky, ako aj viac zárezov. Rozdiel je tiež v zložení gumy pneumatík, keďže si v nej našli miesto kremičitany a väčšie množstvo prírodného kaučuku.

Pri zimných pneumatikách je zásadnou záležitosťou priľnavosť na vozovku, keďže tá je zárukou bezpečnosti vašej jazdy. Ak nechcete nič ponechať na náhodu alebo sa chystáte na aute do vysokohorského prostredia, stavte aj na kvalitné snehové reťaze. Dajte si však pri nich pozor, aby vám nepoškodili hliníkové disky auta a aby k nim boli primerane šetrné.

Pneumatiky pre leto

Hoci niektorí šoféri sa rozhodnú ponechať si z pohodlnosti zimné pneumatiky po celý rok, podobné riešenie vám rozhodne neodporúčame, nakoľko vám viac výdavkov prinesie ako ušetrí. Pokiaľ chcete minimalizovať výdavky, vyskúšajte radšej lacné pneumatiky, dostupné v mnohých značkách a veľkostiach. Popri letných a zimných pneumatikách sa v praxi čoraz častejšie stretneme aj s celoročnými pneumatikami, ktorých charakteristiky sú značne podobné zimným pneumatikám v otázkach ako je životnosť, brzdné vlastnosti a šetrnosť.

A tak v čase letnej sezóny prichádzajú ku slovu letné pneumatiky Matador, pri ktorých si možno všimnúť pružnejšiu gumu, menej hlboký dezén a drážky odvádzajúce vodu, vďaka čomu je tento druh pneumatík výborne priľnavý na mokré cesty. Využitie si nájde tiež v prípade suchých vozoviek, kedy panujú vyššie teploty a guma pneumatík mäkne.