Jar a leto sú ročnými obdobiami, kedy sa vyprázdňujú pulty so športovou a turistickou obuvou. Vonku vládne nádherné počasie a my viac ako inokedy túžime po čerstvom vzduchu. Kto nemá rád príliš dynamické druhy športu, mal by vyskúšať turistiku alebo prechádzky v lese. Na turistiku toho veľa nepotrebujete, ale turistickú obuv si celkom iste kúpte. Ako spoznáte kvalitné turistické topánky?

Rozdiel na prvý pohľad

Keď si vizuálne porovnáte tenisky a turistické topánky, tak na prvý pohľad odhalíte rozdiely týchto dvoch typov obuvi. Viazanie turistickej obuvi začína tesne nad prstami, aby ste mohli topánku utiahnuť na maximum. Šnúrky neprechádzajú cez dierky, ale cez akési háčiky. Tu by sme sa pozastavili, pretože háčiky bývajú plastové alebo kovové. Je jasné, že tie z kovu vám vydržia dlhšie. Jednotlivé časti obuvi pre turistov sú prešívané vo viacerých radách. Posledné roky sa začali vyrábať turistické topánky novými technikami, napríklad cementovaním. Môžete preto naraziť na model, na ktorom nie sú švy vidieť. Posledné, čo je nutné si všímať, je podošva. Turistická topánka má podošvu vyššiu a z vonkajšej strany vzory. Vzory sú tvorené tak, aby odvádzali vodu a topánka sa nešmýkala. Turistická obuv nie je obuv, ktorá by vám doslúžila po prvej sezóne, a preto sa nebojte vyššej investície.

Po obutí chodidlá ako v bavlnke

Turistická obuv sa vyrába do rôzneho terénu. Vyššie topánky sú určené na vysokohorské túry a tie s nižším strihom na bežné turistické výlety do lesa. Ak si vyberiete dobre padnúcu turistickú obuv, tak budú vaše chodidlá v raji. Nebude im hroziť potenie a ani tvorba pľuzgierov. Vnútorná výstelka odvádza vlhkosť a je príjemne mäkká. Vyššia podošva bráni tomu, aby ste pociťovali pri chôdzi nerovnosti terénu alebo sa zranili na ostrej vetvičke. Pánska a dámska turistická obuv je navyše atraktívna aj po módnej stránke. Vybrať si môžete z rôznych farieb.

Ochrana v každom počasí

Už sme spomínali, že vnútorná výstelka chráni pred vlhkosťou. Najčastejšie ide o materiál, ktorý sa nazýva Gore-Tex. Gore-Tex je špeciálna membrána s dvomi funkciami – bráni prieniku vlhka do vnútra a prevzdušňuje topánku. Vyvýšená protišmyková podošva je zárukou, že nepocítite nestabilitu ani pri chôdzi po mokrom lístí alebo vlhkých kameňoch.