Šesťnásobný olympijský zlatý medailista Usain Bolt (spolu so svojím trénerom Glen Mills) je presvedčený, že dokáže posúvať rekordy aj na nadchádzajúcich Majstrovstvách sveta v roku 2015 a Letných hrách v Rio de Janeiro v roku 2016.

Ubehlo 5 rokov odkedy Bolt stanovil svetové rekordy v behu na 100 m (9:58 s) a 200 m (19,19 s) na MS v Berlíne. Poslednú sezónu začal s oneskorením z dôvodu menšej operácie chodidla a zraneniam podkolennej šľachy. Vynechal pritom 9 týždňov po marcovej operácii, ale odmietol všetky špekulácie, že by s formou a výkonom mohol byť už za kariérnym zenitom. Počas príprav na Hry Commonwealthu, ktoré štartujú v Glasgowe budúci mesiac, poznamenal, že ide o sústredenie a venovanie dostatku času ako fyzickej tak aj psychickej príprave. 27-ročný šprintér pritom bojoval so zraneniami v podstate každú sezónu svojej profesionálnej kariéry, ale tie na ňom nikdy nezanechali trvalé následky. Jeho cieľom je zvyšok prebiehajúceho ročníka „nezarobiť“ ďalšie zranenia, znížiť objem povinností vyplývajúcich zo sponzorských kontraktov a sústrediť sa na súťaže.

Tréner Mills, ktorý Bolta viedol k šiestim zlatým a celkovo rekordným desiatim medailám zo svetových majstrovstiev, očakáva najlepšie výkony svojho zverenca práve v nadchádzajúcich rokoch. „Pokiaľ ho nespútajú zranenia, Bolt je schopný vylepšiť vlastné rekordy,“ chválil ho tréner. Bolt vylúčil aj priamy súboj so skvelým Američanom Justinom Gartlinom, ktorý v tomto roku ešte nebol porazený, stovku zabehol za pozoruhodných 9,8 sekundy a pridal aj rekord sezóny na 200 m v hodnote 19,68 sekundy. Ich stretnutie nie je pravdepodobné z dôvodu Boltovho pooperačného rozbiehania sa, no zvyšok sezóny vníma len ako prípravu na budúcoročné majstrovstvá.

Excentrický Jamajčan sa po prvýkrát v roku objaví na Hrách Commonwealthu v štafete 4 x 100 m 1. augusta v Glasgowe. Behom nasledujúcich šiestich týždňov bude pretekať v štyroch šprintoch na 100 m.

Usain Bolt je často považovaný za najrýchlejšieho bežca v dejinách a nosí prezývky „Lightning Bolt“ – Blesk. Paradoxne, aj keď je známy hlavne výkonmi na 100 m dráhe, viac úspechov, ako v juniorských, tak aj v seniorských kategóriách, dosiahol práve behom na 200 m. Známy je aj svojou typickou pózou, ktorou oslavuje každé víťazstvo a ktorú začalo napodobňovať množstvo začínajúcich športovcov po Boltových výhrach na OH v Pekingu v roku 2008. 

Zdrojreuters.com

Foto: s2.reutersmedia.net