Talian Vincenzo Nibali si dnešnou výhrou zvýšil náskok na vyše 7 minút pred dvojkou celkového hodnotenia Thibautom Pinotom. To je najvyšší náskok dosiahnutý od čias Lancea Armstronga, ktorý bol zo známych dôvodov vymazaný z kníh rekordov, čo praje Nibalimu, aby zanechal originálnu stopu vo svete cyklistiky. V priebehu troch týždňov sa mu podarilo získať väčší náskok ako je obvykle, pozoruhodný je jeho výkon počas Arenbergskej etapy, kde získal najviac drahocenných sekúnd. 10 km od vrchola sa oddelil od skupiny, ale jazdil len 1 min a 10 sekúnd pred Pinotom, ktorý ho ale nenaháňal z dôvodu bojov s inými súpermi, čím sa automaticky vyradil z boja o etapové víťazstvo. Jediný, kto mohol ohroziť Nibaliho, bol fanúšik sústredený na odfotenie perfektnej selfie, ale ignorujúci dianie v okolí a ktorému sa podarilo vraziť lakťom do vedúceho cyklistu. Podobných scén sme počas tohto ročníka Tour de France videli viac akoby si hocikto prial, a tak sa otvára otázka prísnejšej kontroly okolocestného osadenstva.

Za vedúcim Nibalim sa odohral pódiový boj, v ktorom sa Pinot prebojoval na druhú priečku celkového hodnotenia a ako tretí sa objavil Pérud. Valverde nezvládol náročné boje a klesol na štvrtú priečku.

10 km pred koncom na Nibaliho zaútočil Američan Chris Horner, ktorý ale nažhavenému Talianovi slúžil akurát ako udavač tempa niekoľko stoviek metrov, na viac sa už nezmohol. Nibalimu stačili ďalšie 2 km, aby dobehol vedúceho pretekov Mikela Nieveho, ktorého predbehol zdanlivo dvojnásobnou rýchlosťou. Nibali neskôr poznamenal, že sa najprv zľakol, že ho nestihne dobehnúť, a preto pridal na rýchlosti, keďže nerozumel ani radám z tímových vysielačiek. Potom sa už nikto neodvážil zaútočiť na Taliana a ohnisko boja sa presunulo na spomínanú trojicu o zvyšné miesta na pódiu. Do boja sa pridal aj včerajší výherca, Poliak Rafal Majka, ktorý potreboval získať minimálne 6. miesto na udržanie bodkovaného trička. To sa mu nakoniec aj podarilo a bude ho mať na sebe i cestou do Paríža.

Dnešný víťaz poznamenal, že so získaným náskokom sa cíti sebavedomejšie a verí v celkové víťazstvo. Jazdcov čaká vyše 200 km piatková etapa z Maubourguet do Bergerac a pod drobnohľadom sa vyskytne aj Peter Sagan, ktorý v tomto ročníku ešte nevyhral v žiadnej z etáp a reliéf nasledovnej je ako ušitý na mieru pre Žilinčana. V bodovacej súťaži mu na hladkú výhru stačí len dostať sa do cieľa v Paríži. 

Zdroje: theguardian.com, eurosport.yahoo.com.

Fotos3.yimg.com