Ak sa chystáte vymeniť alebo osadiť nové okná, určite Vám vŕta hlavou, aký materiál si zvoliť. Neviete sa rozhodnúť, či by boli lepšie drevené alebo plastové? Postavme teda proti sebe týchto silných súperov a počkajme si na výsledok.

Akými esami disponujú jednotlivé strany? Drevené okná sú síce drahšie, ale majú dlhšiu životnosť. Plastové okná zasa lákajú svojou cenou a lepšou izoláciou. Ktoré si teda vybrať?Plastové okná sú IN

Plastové okná si dáva montovať čoraz viac domácností. Má ich sused, dom oproti a tiež Váš kamarát? Prečo sú také obľúbené a rozšírené? Možno je to práve cena, ktorá spôsobila toto boom. Je tu však aj viac dôvodov, a to napríklad ľahká údržba, rôzne farebné prevedenia alebo moderný dizajn.

Naopak, drevené okná sú drahšie, ale na druhej strane majú dlhšiu životnosť a pôsobia luxusnejším dojmom.

Profily sú úplne rozdielne

Plastové dvere a okná sa vyrábajú z PVC. Ich profil, a teda rám, tvorí niekoľko dutých komôr, ktoré sú od seba oddelené. Čím viac komôr, tým majú okná lepšiu izoláciu. Plastové okná možno vybaviť aj rôznymi druhmi skiel, takže budete chránený pred slnkom, zvukovými vplyvmi, rozbitím a chladom.  Drevené okná majú profil plný, pozostávajúci zo samotného dreveného rámu.

Pre koho sú vhodné plastové okná?

Ak ste zaneprázdnený, rozhodne si zaobstarajte plastové okná, pretože nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Zaobstarať by si ich mali aj tí, ktorí nechcú siahnuť hlboko do vrecka, pretože plastové okná sú ponúkané za skutočne priaznivú cenu. Takisto sú vhodné pre tých, ktorí chcú ušetriť energiu, keďže tieto okná dokážu ušetriť náklady na energiu a majú dobré izolačné vlastnosti. Máte tiež na výber viacero farebných odtieňov.

Prečo si kúpiť drevené okná?

Vedeli ste, že drevené okná môžu pri správnej starostlivosti vydržať aj 100 rokov? Sú vhodnou alternatívou pre milovníkov prírodných materiálov a ekologickej šetrnosti. Ich údržba je síce náročnejšia, ale úsilie, ktoré do nich vložíte, určite stojí za to.

Poznáme teda výsledok tohto súboja? Myslíme, že skóre skončilo nerozhodne. Dôležitý je uhol pohľadu a to, čo práve hľadáte. 

Zdroj: plnielanu.zoznam.sk

Foto: inter-okno.sk