Ešte pred pár rokmi bola oprava starej fasády dosť problémovou záležitosťou, no vďaka novým fasádnym farbám sa práca nielen urýchlila, ale aj uľahčila. Je úplne možné, že to zvládnete sami aj bez profesionála, treba si len naštudovať potrebné inštrukcie.

Čo všetko je potrebné urobiť?

Na začiatku celého procesu je potrebné steny očistiť a oprášiť. Je možné to urobiť napríklad tlakovou čističkou, no ak nie je príliš špinavá stačiť bude aj kefa alebo špachtľa. Povrch je potom potrebné spevniť penetračným náterom, ktorý by ste mali vyberať podľa povrchu fasády. Aby roztok prenikol čo najhlbšie, je dobré robiť štetkou krúživé ťahy a doslova ňou pichať do steny. Takýto náter musíte nechať poriadne zaschnúť a to najlepšie do druhého dňa. Na fasádu si preto vyhraďte niekoľko dní, pretože za jeden to určite nestihnete. Skôr než použijete farbu musíte vykonať prvý a druhý náter. Ten prvý je dobré naniesť štetkou a druhý valčekom. Fasáda tak získa celistvý vzhľad a nebudete na nej vidieť nedokonalosti. Ak ste dospeli k tomu, že je pred vami aplikácia hustej farby, pokojne použite valček, no nezabudnite ťahy znova krížiť.

Vďaka takémuto spôsobu vznikne kvalitný a priedušný náter, ktorý prekryje aj starú farbu. Veľmi častou chybou domácich maliarov je, že pri výbere miešanej farby nekúpia potrebné množstvo a nedokážu tak natrieť celú fasádu naraz. Mať dostatok miešanej farby je v tomto prípade nevyhnutnosťou, inak si všetko len skomplikujete. Nie vždy sa podarí farbu namiešať presne rovnako a fasádne omietky tak vyzerajú nekvalitne a neprofesionálne. Netreba zabúdať ani na priaznivé podmienky pri práci, kedy by teplota nemala klesnúť pod 5 stupňov Celzia a naopak nemala by byť vyššia ako 25 stupňov. Vyhnúť by ste sa mali aj natieraniu na priamom slnku, pretože s farbou sa vám bude zaobchádzať omnoho horšie. Natieranie fasády si dopredu naplánujte a poriadne sa na ňu pripravte. Pomocou návodu to dokáže aj úplný laik a jeho práca môže vyzerať ako by to robil profesionál.

Kúpu farby realizujte z pohodlia domova

Na to, aby ste mohli zrekonštruovať vašu fasádu v dnešnej dobe už nemusíte behať po predajniach a zháňať potrebný sortiment. Všetko nájdete na bugy.sk a môžete si to objednať priamo domov. Okrem toho predajca disponuje nielen exteriérovými, ale nájdete tam aj interiérové farby. O svoju domácnosť sa postaráte aj vďaka online drogérií, pomôckam pre domáce práce a množstvu iných výrobkov, ktoré Bugy ponúka.