Kŕčové žily sa inak nazývajú aj ako varixy. Postihujú mužov aj ženy, bez ohľadu na veku. Medzi rizikové skupiny však patria skôr ženy, a to v strednom a pokročilom veku. Prečo toto ochorenie vzniká a ako mu je možné predísť?

Ak na sebe spozorujete kŕčové žily, neváhajte to prekonzultovať s lekárom. Ten vám poradí, či je váš stav vhodný na operáciu alebo nie. Existujú totiž rôzne druhy operácii – pomocou laseru alebo chirurgicky. Všetko záleží od rozsahu vašich kŕčových žíl. Tie sa najčastejšie nachádzajú na dolných končatinách.

Aké sú príčiny vzniku?

Hovorí sa, že varixy najčastejšie vznikajú v dôsledku sedavého zamestnania, nezdravého životného štýlu alebo genetickej predispozície. To znamená, že ak mali vaši rodičia kŕčové žily, je vyššia pravdepodobnosť, že vzniknú aj u vás. Rozhodne to však nie je pravidlom. Príčinou môže byť aj hormonálna nerovnováha či užívanie niektorých liekov.

Pite dostatok vody

Dôležité je, aby ste dodržiavali pitný režim. Denne sa snažte vypiť aspoň 2 litre čistej vody. Je to dôležité, pre lepšiu cirkuláciu vo vašich žilách. Aj pitný režim tak môže byť vhodnou prevenciou voči vzniku varixov.

Máte sedavé zamestnanie? Hýbte sa!

Pracujete v kancelárii a celý deň len sedíte na stoličke za počítačom? V tom prípade vám odporúčame hýbať sa o to častejšie. Zaraďte do svojho dňa pravidelnú fyzickú aktivitu, choďte sa prejsť do prírody a počas dňa si aspoň precvičte pár cvikov, aby ste rozprúdili krv v žilách.

Konzultujte svoj problém s lekárom

Ak sa vám zdá, že vaše kŕčové žily sú rozšírené a chcete predísť zhoršeniu ich stavu, odporúčame vám konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom. Ten vám bude vedieť najlepšie poradiť, ako postupovať ďalej. Možnosťou liečby sú totiž aj operácie, ktoré nie sú bolestivé. V dnešnej modernej dobe je aj rekonvalescencia veľmi krátka.