Výsledky nedávnej štúdie preukázali, že kvalitný spánok predlžuje športovcom život. Niet sa čomu čudovať, pretože telo športovca sa počas spánku uvoľňuje a regeneruje. No súčasný trh ponúka nepreberné množstvo materiálov pre matrace, pričom nie každý vyhovuje vysokým nárokom atlétov. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, na čo by si mali športovo založení jedinci dávať pozor.

Bohužiaľ, neexistuje univerzálny matrac vyhovujúci každému užívateľovi. Existuje hneď niekoľko rozhodujúcich faktorov, ako je poloha spánku, váha či výška. A v neposlednom rade sa musíte zamerať na veľkosť lôžka, pretože nie je logické vkladať matrace 160×200 do postelí, ktoré sú prispôsobené na matrace 140×200.

V noci môžete striedať polohy (na bokoch, chrbte a bruchu), pričom v takom prípade vám dostatočnú podložku poskytnú statické matrace. Takýto model sa prispôsobí jednotlivým zónam vášho tela. A ráno sa zobudíte bez bolestí a únavy.

Matrac so správnou cirkuláciou vzduchu

Veľmi častou chybou je príliš teplé lôžko, ktoré je spôsobené nedostatočnou cirkuláciou vzduchu v matracu. A s týmto problémom ide ruka v ruke vlhkosť pod prikrývkou, ktorá má na svedomie spotené telo. V neposlednom rade je s vlhkosťou spojený výskyt plesní a roztočov, čo nepoteší žiadneho alergika. Optimálnu cirkuláciu vzduchu sľubujú latexové matrace alebo matrace z viskoelastickej peny.

Ďalším dôležitým parametrom je tvrdosť matraca. A tu nastáva otázka, či sú vhodnejšie matrace 180×200 pre manželskú posteľ alebo matrace 90×200. Odborníci odporúčajú druhú variantu, kedy kúpite dva matrace na jednu posteľ, pričom každý z partnerov si vyberie pre seba vhodnú tvrdosť. Nesprávna tvrdosť býva príčinou zdravotných problémov, čo si športovci nemôžu dovoliť.

O zdravý spánok sa vám postará internetový obchod matrace-store.sk, ktorý sa špecializuje na predaj matracov všetkého druhu.

Autorské právo: andresr / 123RF Reklamní fotografie