Ak pociťujete bolesť svalov po celom tele, jej príčina môže byť rôzna. Tejpovanie nemusíte využiť len pri preťažení svalstva, ale aj pri športových aktivitách, pooperačnej rekonvalescencii či pri rôznych opuchoch. Čo všetko by ste o tejto pomocnej rehabilitačnej metóde mali vedieť?

Kineziologické tejpovanie je súčasťou fyzioterapie, pričom by vám malo priniesť liečebné účinky. Najmä pri preťažení svalov je dôležité, aby boli spevnené, resp. tejpované. Ich pohyb tak bude mierne obmedzený a sval bude uchránený od nadmerného pohybu a prospeje mu to k oddychu.

Ako môžete tejpovať?

Na tejpovanie slúži tejpovacia páska, ktorá je veľmi elastická a je z nezávadného materiálu, ktorý sa prilepí na vašu kožu a spevní tak svalstvo. Okrem iných vlastností je tejpovaciapáska aj vodeodolná, čo umožňuje použiť ju aj po namočení do vody. Slúži na uvoľnenie tlaku v tkanivách, ktorý vzniká pri preťažení či veľkej námahe. Tento tlak zvyčajne spôsobuje bolesť či kŕče a vďaka jeho uvoľneniu môžete opäť naplno fungovať.

Kde sa môžete tejpovať?

Tejpovaciu pásku si môžete zakúpiť aj domov a nalepiť si ju tak v nerušenom prostredí. Ak by ste však chceli odbornejší prístup a ďalšie informácie ku tejpovaniu, odporúčame rehabilitačné centrum v Bratislave AF REHAB, kde nájdete odborníkov na rehabilitačné metódy a vďaka ich skvelému prístupu môžu byť vaše svaly opäť vo forme.

Tejpovanie môžete využiť na fixáciu svalov, ktoré sú preťažené alebo aj namiesto ortézy, pri ktorej musia byť svaly upevnené a fixované. Pri stimulovaní krvného obehu či pre odstránenie opuchov a modrín môžete skúsiť lymfatické tejpovanie, ktoré bude stimulovať lymfatický obeh v ktorejkoľvek časti tela. Výber a použitie tejpovacej pásky je len na vás, využiť môžete rôzne farby a značky. Ak by ste chceli vedieť viac o tejpovaní, môžete sa zúčastniť rôznych vzdelávacích kurzov.