Práve v zimných mesiacoch prichádza otázka, ako šetrne vykurovať domácnosť a nezvyšovať si tým náklady, pričom by ste dokázali udržať pohodlné teplo domova. Nemusí sa vám to zdať nemožné, stačí len poobzerať sa po možnostiach, ktoré máte na výber. Chcete sa vybrať ekologickou cestou? Radi vám poradíme ako na to.

Ak vás už omrzelo vykurovanie spotrebnými materiálmi ako drevo či uhlie, ktorého ročne miniete veľké množstvo, môžete vyskúšať tepelné čerpadlo, ktoré je oveľa ekologickejšie. Okrem toho má niekoľko ďalších výhod.

Investícia do budúcnosti

Ak by ste chceli fungovať na nízkoenergetickom princípe, tepelné čerpadlo je pre vás ideálnym riešením. Nezaberie vo vašom dome veľa priestoru, jeho účinnosť je veľmi vysoká a navyše zabránite tvorbe emisií CO2, za čo sa vám poďakuje životné prostredie. Tepelné čerpadlo miesto kotla sa vám môže zdať ako príliš drahá, prvotná investícia. Pravdou je, že vám ušetrí viacero finančných nákladov v budúcnosti. Napríklad pri ohreve vody máte zaručené, že tepelné čerpadlo vodu zohreje veľmi rýchlo, čo sa prejaví na jeho účinku a v konečnom dôsledku to uvidíte aj pri celkovej spotrebe energie v celej domácnosti, ktorá sa podstatne zníži. Výhodou je to, že na tepelné čerpadlo môžete získať aj dotáciu vďaka projektu, ktorý na Slovensku prebieha.

Skúste to aj vy úspornejšie!

Výmena kotla za čerpadlo sa prejaví na vašej spotrebe energií v celej domácnosti, a vďaka čerpadlu ju výrazne znížite. Nemusíte sa obávať, ak bývate v oblastiach, kde v zime dosahujú teploty aj mínus dvadsať. Tepelné čerpadlo vydrží tieto mrazy a navyše vám počas letných mesiacov poslúži aj ako účinná klimatizácia, čo by v prípade plynového kotla nebolo možné. Úsporné je to aj pre prírodu, pretože čerpadlo využíva vzduch, vodu alebo zem na svoje fungovanie.