Chceli by ste si vytvoriť svoju vlastnú alebo firemnú webovú stránku a rozmýšľate nad tým, kde vlastne začať? Alebo vám už čoskoro končí platnosť domény a chceli by ste zmeniť vášho registrátora? V prvom rade si treba odlíšiť jednotlivé domény a rozhodnúť sa, ktorá by bola pre vás tá najvhodnejšia. Poznáme napríklad:

  • .com, .eu, .net, .org – ide o medzinárodné populárne domény
  • .cz, .sk – najobľúbenejšie domény v Českej a v Slovenskej republike
  • .ru, .su – národné oficiálne domény v Rusku

Ako si vybrať správnu doménu?

Odpoveď nemusí byť až tak jednoduchá, no najskôr si položte niekoľko otázok:

  • Chcete osloviť ľudí zo Slovenska alebo skôr zo zahraničia?
  • Chcete vytvoriť doménu pre vašu firmu alebo pre konkrétny produkt, službu?
  • Má byť doména jednoslovná alebo viacslovná?

Registrácia domény

Po zodpovedaní týchto otázok môžete už oveľa jednoduchšie prísť na to,  aké meno domény bude pre vás najvhodnejšie. Následne vás čaká registrácia domény. Znamená to, že budete mať právo používať vami zvolenú internetovú adresu. Národnú doménu – .sk si môžete zaregistrovať bez akéhokoľvek poskytovateľa webhostingu, no rátajte s tým, že budete mať viacero „papierovačiek“ a starostí. Výhodou je, že o podobe adresy rozhoduje vlastník domény, ktorý ju môže prispôsobiť svojej predstave. Tento typ domény ( .sk ) môže však vlastniť len občan Slovenskej republiky, alebo firma, ktorá má sídlo v Slovenskej republike.

Ďalej máte možnosť si zaregistrovať doménu cez registrátora, teda firmu, ktorá má prístup do registru a spravuje pre užívateľa ich doménové mená. Registrátori sa odlišujú v službách, ktoré svojim zákazníkom ponúkajú, a to aj v cene za registráciu domény. Ide teda o zrýchlený režim, pričom registrácia predstavuje spoplatnenú službu aspoň na 1 rok. Ceny sa stanovujú podľa koncovky a pohybujú sa vo výške od 4 eur.

Príslušnosť k štátu reprezentujú tzv. národné domény, ako .sk, .cz, .ru, .de, .at, … Generické domény sú domény ako .edu, .info, .com, ale aj .top, či .band. Výhodou generickej domény je, že registrácia týchto domén je jednoduchšia. Domény 1. rádu sú domény národné, aj generické. Takýchto domén poskytuje Exo hosting až 238.

Medzi ďalšiu kategóriu patria špeciálne domény ako je napríklad .aero . Pre tento typ domén je dôležité reálne pôsobenie v danej oblasti, ako je napríklad letecká spoločnosť alebo vládna agentúra. Okrem toho máte možnosť o predregistráciu vami zvolenej domény, čo znamená, že budete medzi prvými, kto zažiadal o registráciu domény prostredníctvom systému. Tento typ registrácie však nič nezaručuje, čo môže niektorých ľudí odradiť. Výhodou je, že predregistrácia je zdarma a nezáväzná.

Firma Exo hosting patrí medzi najznámejšie webhostingové spoločnosti na Slovensku. Ponúka širokú škálu služieb a produktov, pričom sa snaží vyhovieť požiadavkám svojich zákazníkov. Pomer ceny a kvality je vyvážený, čo už mnoho klientov ocenilo.

 

Obrázok: / Dollar Photo Club