Tlačová konferencia predchádzajúca práve prebiehajúcim pretekom Tour of California dala Petrovi Saganovi (Tinkoff-Saxo) okrem iného možnosť vyjadriť svoj názor aj na nedávne komentáre majiteľa tímu Olega Tinkova. Tie na adresu slovenského cyklistu tlmočili niečo v tom zmysle, že Petrovi v porovnaní s minulosťou čosi chýba.

Konferencia prebehla minulý piatok v meste Sacramento dva dni pred prvou nedeľnou etapou. Peter Sagan, ako jeden z úspešných jazdcov minulých ročníkov týchto amerických pretekov, si sadol pred novinárov s cieľom odpovedať mediálne otázky, avšak médiá sa zaujímali okrem samotných pretekov aj o jeho účinkovanie v novom tíme a vzťah s majiteľom Tinkovom.

Od Saganovho prestupu do tímu Tinkoff-Saxo sa veľa očakávalo

Ich záujem o túto problematiku je očividný – Petrov prestup do nového tímu bol zároveň sprevádzaný aj vysokými očakávaniami, ktoré ale stále čakajú na svoje naplnenie. Ctižiadostivá sezóna zatiaľ priniesla iba skromné výsledky, a to jedno prvé miesto (šiesta etapa na Tirreno-Adriatico), štyri druhé miesta a štvrté miesto na klasikách Miláno-San Remo a Okolo Flámska. Na favorizovaných pretekoch Paríž-Roubaix sa Peter kvôli technickým problémom umiestnil až na neaktraktívnom 23. mieste.

Z vymenovaných výsledkov nie je ťažké vydedukovať skutočnosť, že majiteľ tímu zrovna nežiari spokojnosťou. Pri otázke na Saganov výkon sa Tinkov odkázal na Petra ako na toho, kto s tým musí niečo urobiť a zistiť, prečo sa mu nedarí tak, ako v minulosti. Vysoký plat navyše podľa neho neprináša vytúžené výsledky a návrat investície je z obchodného hľadiska prinajlepšom nejasný.

sagan2Sagan odpovedal

Peter sa pri položení samotnej otázke vyhol priamej odpovedi a povedal, že s Tinkovom si musí veci vyjasniť osobne (a nie na konferencii). Novinárov potom takisto zaujímalo aj to, či prítomnosť Tinkova v tímovom vozidle počas pretekov pomáha s motiváciou a zvýšeným tlakom. Peter však aj túto otázku zahral do autu, keď povedal, že nevie, či jeho prítomnosť spôsobuje tlak. On jazdí pre seba a svoj tím.

Znovunájdenie formy a vyhliadky do budúcnosti

Bez ohľadu na otázky a odpovede je jedno jasné – Sagan aj Tinkov sú si vedomí potreby znovunájsť Petrovu bývalú formu a jej prináležiace výsledky. Peter prišiel do tímu vyhrávať, a nie predvádzať priemerný výkon.

Petrovi je zatiaľ aj napriek neuspokojivému výkonu udeľovaná šanca viesť svoj tím, ako napríklad aj na práve prebiehajúcich pretekoch Tour of California. To sa má však v budúcnosti čoskoro zmeniť. Tinkov na Tour de France od Sagana predovšetkým očakáva jeho podporu a pomoc pri pokuse Alberta Contadora získať celkové prvenstvo. Neočakáva sa preto, že by na najprestížnejších pretekoch vyhral príliš veľa etáp. Jeho ambície na znovuzískanie zeleného dresu po štvrtýkrát v rade sú momentálne ešte nejasné.

Na záver

Tak či onak, Petrovi sa dúfajme podarí získať svoje stratené čaro a dokázať Tinkovovi, že sa jeho prestup oplatil. Ak by sa tak nestalo, tak by jeho budúcnosť v tíme nemusela mať dlhé trvanie. Fanúšikom v tomto momente nezostáva nič iné, iba modlenie sa a tipovanie na Petrove dobré výsledky (napríklad aj tu: http://www.bet365.com/news/sk/betting/). Výhry na Tour of California by snáď mohli pomôcť naštartovať úspešnú sériu.