Uvažovali ste niekedy nad tým, koľko zbytočných financií ste vložili do cvičenia? Samozrejme, že cvičenie je dôležité nielen pre peknú postavu, ale aj pre pevné zdravie. Skôr sme pri úvodnej otázke mysleli na všetky stroje, ktoré sa časom stali stojanmi na oblečenie. Alebo vaše peniaze investované do cvičenia, ktoré vás po čase prestalo baviť a nemalo žiadny efekt. Vyhnite sa týmto chybám a trénujte podľa vlastného gusta so šikovnými pomocníkmi.

Základná výbava pre začiatočníka

Ak by sme mali pomôcky na cvičenie zoradiť podľa nevyhnutnosti k tréningu a zároveň najnižšej ceny, na prvom mieste musíme spomenúť podložky. Podložka na cvičenie sa vám zíde úplne pri každom tréningu. Pri kontakte so zemou by mal byť váš postoj pevný, nemali by sa vám šmýkať nohy a zároveň by ste mali mať pocit stability. To všetko získate kúpou podložky. Navyše mnohé cviky sa robia priamo na zemi a dotyk so studenou podlahou alebo zaprášeným kobercom nie je veľmi príjemný. Pod pojmom podložka si však nepredstavujte lacné karimatky, ale naozaj kvalitnú pomôcku z odolného materiálu, sacou schopnosťou a protišmykovou úpravou. Druhou položkou na vašom nákupnom zozname by mali byť činky. Najlepšou voľbou sú nakladacie činky, ktorých váhu môžete ľubovoľne meniť. Silové cvičenie s činkami je oveľa efektívnejšie ako dlhé hodiny kardio tréningu. Ak z nejakého dôvodu nemáte radi činky, zaobstarajte si posilňovací vak. Vak je zväčša vyplnený pieskom, má úchopy pre lepšie držanie a jeho využitie je všestranné. Dajú sa s ním robiť výpady, drepy alebo sa dá využiť ako záťaž pri behaní. Podobne ako činky vám poslúžia i odporové gumy. Gumy na cvičenie sa vyrábajú v rôznej šírke, dĺžke či s rôznym odporom. Pomocou gúm si dokážete spestriť každý tréning.

Rozšírená výbava pre profíka

Ak vám drobné pomôcky na cvičenie nevoňajú, odporúčame vám kúpu posilňovacej lavice. Lavica spolu s činkami umožňuje precvičenie všetkých svalov. Neveríte? Tu je prehľad niektorých cvikov, ktoré sa dajú robiť na lavici: vytláčanie činiek v ľahu, rozpažovanie v ľahu, zdvihy činiek v sede či precvičovanie brušných svalov zhýbaním nôh. V posledných rokoch sa teší veľkej obľube boxovanie. Boxovaniu môžete bez problémov praktizovať aj v dome. Stačí, aby ste si kúpili boxovací vak a rukavice. Toto dynamické cvičenie je zabijakom kalórií, dá zabrať rukám, bruchu i nohám, navyše zdokonalí vašu koordináciu a pomôže vám odbúrať nahromadené napätie. Poslednou užitočnou pomôckou pre pokročilých športovcov je hrazda. Hrazdy si môžete kúpiť závesné alebo s nutnosťou montáže na stenu či strop. Hrazda nezaberie v byte veľa miesta, ale napriek tomu vám dopomôže k pevným svalom vrchnej časti tela. Rôzne druhy príťahov budú vidieť na vašich ramenách, chrbte a bruchu. Pozor si však dávajte na nosnosť hrazdy, dĺžku a hrúbku úchopu či protišmykovú úpravu. Pre lepšiu orientáciu vo svete pomôcok na cvičenie kliknite na stránky e-shopu inSPORTline. Začnite s domácim cvičením ihneď a vyberte si pomôcku podľa vášho gusta.