Aj vy ste zažili túto sezónu skvelú lyžovačku? Svahy zasypané snehom a adrenalín v krvi. Poriadne sme prevetrali naše lyže a teraz sa sezóna pomaly končí. A naše lyže spolu s výstrojom čaká odpočinok počas leta. Ale čo teraz? Lyže sú odložené a my rozmýšľame aký šport si vybrať na jarné a letné radovánky a adrenalínové vyžitie. Niekto sa rozhodne pre cyklistu, iný pre korčule.

Ale nájdu sa aj nadšenci, ktorí sa rozhodnú pre ešte adrenalínovejšie vyžitie. Horolezectvo. Tento druh športu je určite tým pravým pre ľudí, ktorí milujú dobrodružstvo a sú odhodlaní zdolávať vrcholky hôr a kopcov. Niekdy je pri tomto športe paradox, že v zime na svahoch lyžujete a v lete po kopcoch a vrchoch leziete. Ten kto horolezectvo nikdy neskúšal si môže myslieť, že ide o veľmi nebezpečný šport, ktorý je lepšie neskúšať. No nadšenec pre tento adrenalínový šport vám nepovie nič iné, iba superlatívy spojené so zážitkom z výhľadu a prekonania samého seba. Určite nie je v poriadku keď niekto zanedbáva bezpečnosť pri tomto športe ale netreba byť prehnane paranoidní a myslieť si, že zabezpečenie je slabé a nie dobré. Správny horolezec presne vie čo robí a ukáže vám všetky kroky ktoré ako začiatočník musíte urobiť pred výstupom. Pokiaľ sa budete držať rád a inštrukcií, nebudete mať problém s bezpečnosťou a ani so samotným lezením. Na skúšanie lezectva sú určené aj steny pre začiatočníkov, ktoré sú vytvorené presne pre účel učenia.

Pokiaľ ste sa rozhodli, že si horolezectvo skutočne vyskúšate, spojte sa v prvom rade s profesionálom, ktorý vás zaškolí a naučí všetky potrebné veci. Určite si svojho inštruktora zoberte so sebou na niekoľko prvých lezeckých výletov, aby ste si v praxi vyskúšali ako to funguje a o akú zodpovednosť ide, či ste už na skale a leziete hore, alebo ste dole a istíte vášho spolulezca.