Výmenu pneumatík praktizuje každý vodič dvakrát do roka. Na jar sa s týmto procesom až tak neponáhľame, no na jeseň nás môže nemilo prekvapiť chladné počasie, ktoré dokáže mnohých motoristov doslova odstaviť. Na jeseň sa letné pneumatiky vymieňajú za zimné a preto by sme si to v žiadnom prípade nemali nechať na poslednú chvíľu. Táto výmena súvisí so špecifickými vlastnosťami jednotlivých gúm, ktoré sú prispôsobené daným podmienkam a bezpečnosti na ceste. Je preto nevhodné využívať zimné gumy v lete a už vôbec nie naopak.

Ak nemáte ani len tušenie, kedy je ten správny čas na výmenu, tak sa môžete riadiť vonkajšou teplotou. Keď priemerná denná teplota prekročí sedem stupňov Celzia počas nasledujúcich troch dní, auto môžete pokojne prezuť. Ak by ste si chceli ponechať zimné pneumatiky aj počas leta, možné to je. V takomto počasí dokážu fungovať dobre, no treba myslieť na to, že sú zbytočne hlučné a opotrebovávajú sa viac ako v zime. Letné sú zas v chladnom počasí doslova neprípustné a preto ich netreba meniť hneď pri prvom náznaku oteplenia. Na jeseň je situácia o niečo viac odlišná, pretože s prezúvaním by sme nemali dlho čakať. Mohlo by dôjsť k situácii, že gumy nestihnete prezuť a ráno sa nedostanete ani do práce. Nízke teploty nás vedia prekvapiť a nie je ničím výnimočným, že cesta namrzne už v novembri. Buďte preto radšej pripravený a nenechávajte to na poslednú chvíľu.

Ako si vybrať nové pneumatiky?

Žiadne pneumatiky nevydržia večnosť a preto ich treba po čase vyhodiť. Ich životnosť sa vo všeobecnosti pohybuje od štyroch do šiestich rokov, no samozrejme na ich opotrebovanie vplýva viacero faktorov. Ak auto používate len príležitostne, jazdíte opatrne a pri priemernej rýchlosti, gumy vám môžu vydržať aj omnoho viac.

Naopak, tí čo radi šliapu na brzdu a plyn alebo auto využívajú každý deň, mali by si pneumatiky poriadne skontrolovať pred každou jednou sezónou. Vo všeobecnosti však platí, že aj tie najlacnejšie pneumatiky vám môžu vydržia dlhšie, ako ste s nimi počítali. Ak vám už ale doslúžia, treba ich jednoznačne vymeniť za nové. Nie každý motorista sa v tejto oblasti vyzná a preto je dobré poradiť sa pri výbere s odborníkom. Na trhu máme obrovské množstvo typov, ktoré sedia na konkrétne vozidlo.

Ak si vyberiete pneumatiku podľa parametrov auta, zvažovať budete musieť aj iné vlastnosti ako je napríklad cena, kvalita, životnosť alebo bezpečnosť. V tomto prípade vám pomôžu testy pneumatík, ktoré každý rok vytvára renomovaná spoločnosť ADAC. Vďaka nej si môžete pozrieť aktuálne novinky, ale aj to ktoré gumy sú považované za najlepšie a najbezpečnejšie. Výber bude omnoho jednoduchší a presne viete, čo môžete od pneumatiky očakávať.