Výber horského bicykla sa môže javiť ako zložité rozhodnutie, keďže existuje mnoho druhov bicyklov, niektoré s odpružením, ba dokonca sa môžu odlišovať veľkosťou kolies či rámu, čo sa môže zdať až príliš komplikované. Našťastie, výber horského bicykla nie je žiadnou vedou, avšak pred kúpou by ste si mali ujasniť niekoľko zásadných parametrov, vďaka ktorým to zvládnete hravo aj vy.

Na aký typ terénu sú určené horské bicykle?

Aj keď horské bicykle spadajú pod jeden druh, typ a účel každého bicykla sa môže odlišovať. Na rozdiel od cestných bicyklov, ktoré sú určené výhradne na jazdu po ceste, horské bicykle sú určené pre konkrétny typ terénu (prevažne mimo cesty) a jazdectva. Niektoré dámske horské bicykle majú veľkorysé odpruženie vpredu i vzadu, aby zvládli extrémne terény, no zároveň sú vďaka svojej konštrukcií ľahšie a rýchlejšie na hladkých cestách.

Prečo je odpruženie dôležité?

Horské bicykle s dvojitým alebo úplným odpružením majú zavesenie v prednej a zadnej časti bicykla. Odpruženie pomáha absorbovať náraz z chodníkov, znižuje náraz na jazdca a zlepšuje trakciu i pohodlie. Odpruženie dokonca pomáha udržiavať kolesá na zemi, čo v praxi znamená, že čím drsnejší je chodník, tým viac je odpruženie žiadané.

Pozor na zvolený typ materiálu!

Horské bicykle sa bežne vyrábajú z uhlíkových vlákien, hliníka, titánu, ocele alebo z kombinácie týchto materiálov. Každý materiál má odlišné vlastnosti, pričom výrazne ovplyvňujú cenu, pohodlie, hmotnosť a celkový pocit z jazdy na bicykli. Hliník sa využíva na výrobu ľahkých bicyklov, ktoré sú charakteristické rýchlosťou a prvotriednou stabilitou; uhlíkové vlákno je skvelé v tom, že sa ľahko tvaruje a je univerzálne; oceľ je preferovaná pri výrobe profesionálnych horských bicyklov a titán sa vyznačuje výbornou odolnosťou a ľahkosťou.

Ak aj vy hľadáte kvalitný a cenovo prijateľný celoodpružený bicykel, neváhajte a dajte prednosť overenému slovenskému predajcovi a výrobcovi inSPORTline, ktorý ponúka široký sortiment fitness a športových pomôcok.