Zo zákona je každý majiteľ či držiteľ motorového vozidla povinný uzatvoriť povinnú zákonnú poistku. Vyplýva to z faktu, že každý vodič sa môže stať účastníkom dopravnej nehody či škodovej udalosti. Výška škôd sa mnohokrát môže vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur. No povinné zmluvné poistenie môže byť rozšírené o havarijné poistenie či poistenie proti vandalizmu. Aké výhody to má?

Havária a vandalizmus

Ak ste sa stali účastníkom dopravnej nehody či vám vbehlo zviera počas jazdy do cesty, alebo ak ste si našli napríklad poškodené spätné zrkadlo či oškreté auto, na to, aby sa zmiernil dopad podobných udalostí na vaše financie, vhodným riešením je havarijné poistenie či poistenie proti vandalizmu. Toto poistenie chráni vaše vozidlo ale aj jeho výbavu pri zrážke s iným vozidlom, pri poškodení karosérie či skla odleteným kamienkom, strete so zverou, poškodení vozidla výtlkmi na cestách, požiari a výbuchu či úmyselnom poškodení vandalmi. Poistka na auto proti vandalizmu je riešením, ktoré vás môže ochrániť pred nechcenými finančnými výdavkami.

Môžete zistiť majiteľa auta podľa ŠPZ

Zistiť majiteľa auta podľa ŠPZ  sa vám zíde napríklad v situácii, keď vám niekto oškrie lak, kedy sa oprava hradí z povinnej poistky vodiča, ktorý škodu spôsobil. Podľa ŠPZ viete vyhľadať poisťovňu, v ktorej je auto vinníka poistené. Umožňuje vám to centrálny register, ktorý nájdete na internete. Pri takejto, alebo podobnej škodovej udalosti nezabudnite privolať políciu a následne oznámiť škodu poisťovni vinníka. Zistenie majiteľa ŠPZ sa vám zíde napríklad aj  pri kúpe auta, aby ste sa vyhli tomu, že kúpite auto, ktoré bolo kradnuté.

Nezabudnite ani na poistenie pred dovolenkou

Ak sa chystáte do zahraničia, či už pracovne, alebo na dovolenku, nemali by ste zabudnúť na poistenie ani v tomto prípade. Cestou na dovolenku sa môže vyskytnúť neočakávaná udalosť a v prípade, že nebudete poistení, poplatky či už za odtiahnutie auta alebo zdravotné ošetrenia sú mimoriadne vysoké. Cestovné poistenie je možné zrealizovať už veľmi jednoducho. Nemusíte chodiť do poisťovne, stačí vám niekoľko klikov na internete. Dokonca existuje možnosť uzatvoriť úrazovú poistku posádky. Stojí len pár eur a pokrýva všetkých členov posádky pri ceste do zahraničia.