Myslíte, že sa dá ukončiť kariéru jednou jedinou vetou? Aj to je možné. No väčšina ľudí si nič takéto nepraje zažiť. Ako sa teda vyhnúť nevhodnému rozhovoru s nadriadeným?

 

„Toto ja určite nezvládnem.“

Dostali ste novú úlohu, ktorá je o niečo ťažšia ako tie predchádzajúce? Nie ste si istý, či ju zvládnete? Dávajte pozor, lebo vaša neistota nerobí na šéfa dobrý dojem. Omnoho lepšie je, keď spoločne nájdete nejaké riešenie, ktoré vám pomôže vaše zadanie splniť. Pýtajte sa na všetko, čo vám nie je jasné, požiadajte o pomoc, ale rozhodne sa nevzdávajte! Mohlo by vám to pokaziť vašu povesť.

„Toto v popise práce nemám.“

Niekedy sa jednoducho stane, že nadriadený bude od vás žiadať niečo, čo nemusí byť vašou prácou. Možno ste sa na tom nedohodli v prijímacom pohovore, ale pokiaľ nejde o prehnaný nátlak a nemáte práce vyše hlavy, splňte jeho želanie. Budete pre neho vzácnejší a bude vedieť, že sa môže na vás kedykoľvek spoľahnúť.

„Ja sa tu vlastne veľmi nudím.“

Občas sa stane každému z nás, že nás práca príliš nenaplňuje alebo jej nemáme toľko, že nám zaberie celý deň. No pokiaľ nechcete svoje miesto opustiť, treba oň bojovať, snažiť sa a pokiaľ sa ozaj nudíte, riešte tento problém s nadriadeným, no slovo nuda nikdy nevyslovujte. Vysvetlite mu, že vám nebude robiť problém splniť za deň viacero jeho požiadaviek a uvidíte, že sa poteší vašej aktivite.

„Musíme sa porozprávať.“

Aj keď sa niekedy cítite tak, že potrebujete niečo vášmu nadriadenému povedať, nikdy nezačínajte váš rozhovor touto vetou. Slušne požiadajte o schôdzku a aj napriek tomu, že si myslíte o šéfovi niečo zlé, je váš nadriadený a mali by ste mu ukázať určitú dávku rešpektu.

 

Obrázky: © Kaspars Grinvalds / Dollar Photo Club