Nielen bežci profesionáli, ale aj rekreační bežci by sa mali snažiť o zlepšenie techniky behu. Vďaka dodržiavaniu pravidiel techniky sa zlepší váš výkon, budete behať rýchlejšie a hlavne bezpečnejšie. Ak nebudete bežať správne, môžete rýchlo stratiť motiváciu a beh vás prestane baviť zo dňa na deň.
Akou rýchlosťou behať
Rýchlosť behania závisí od výkonu bežca. Pri kontrole rýchlosti môžete využívať smartfón alebo fitness hodinky. Za beh sa považuje pohyb rýchlejší ako 6 km/h. Zo začiatku sa snažte dosiahnuť minimálne túto rýchlosť. Od vás závisí aj čas, ktorý behaniu budete venovať. Niekomu stačí 20 minút a iný bežec dokáže behať aj vyše hodiny. Nič však nepreháňajte, aby ste si nespôsobili zranenie alebo aby vás neodradila silná svalová horúčka. Pred každým tréningom sa nezabudnite rozohriať a poriadne rozcvičiť.
Nebehajte, keď sa cítite slabí
Niektorí ľudia behajú za každú cenu podľa stanoveného plánu. Mať plán nie je zlá vec a harmonogram vás môže motivovať. Na druhej strane nemusíte striktne behať podľa plánu, keď sa v daný deň necítite dobre a ste bez energie. Behať rekreačne môžete síce aj každý deň, ale maximálne 30 minút. Zároveň musíte cítiť, že je vaše telo zregenerované. Intenzitu behu a jeho dĺžku je vhodné zvýšiť po 6 až 8 týždňoch tréningov.
Nezanedbajte výber bežeckej obuvi
Bežecká obuv je alfou a omegou pre komfort pri behaní, pre ochranu chodidla, členkov a kĺbov. V poslednom období je trendom behanie naboso. Ak chcete takýto beh vyskúšať, najskôr začnite behať v barefoot topánkach. Okrem obuvi myslite aj na ostatné oblečenie, ktoré je potrebné prispôsobiť počasiu. Bežeckú obuv a športové oblečenie za skvelé ceny nájdete na stránkach internetového obchodu inSPORTline.
Dodržujte správnu techniku behu
Pri došľape chodidla na zem dajte prednosť stredu chodidla. Toto pravidlo platí predovšetkým pre začiatočníkov. Ak budete došľapovať cez prsty oslabíte si šľachy a preťažíte lýtko. Pri došľape cez pätu dostávajú zabrať kĺby a dochádza k väčším otrasom. Behanie vám uľahčí držanie stredu tela mierne dopredu. Zapájajte do pohybu nielen ruky, ale aj celý trup. Ruky udržujte v uhle 90 stupňov a hýbte nimi v súlade s telom. Nikdy nezatínajte pri behu päste, aby ste nestrácali zbytočne energiu.