Nepotrebujete byť milionármi, aby boli pre vás zaujímavé investície do zlata. Kilogramové tehly nie sú jediným variantom investičných zliatkov.

Myslíte si, že sú vaše úspory na účte v banke v bezpečí? V dobe silnej inflácie je treba peniaze rozumne investovať do majetku. To však v dnešnej dobe nie je jednoduché. Možnosti sa rýchlo zužujú. Akciové trhy sa nemusia udržať, veď už v priebehu koronavírusovej pandémie raz sklamali. Nehnuteľnosti sa prestalo vyplácať kupovať a rady zainteresovaných odborníkov, že lacnejšie už nebudú, nevypadajú práve najúprimnejšie. Do čoho teda uložiť majetok, aby bol chránený pred infláciou? Do zlata. Práve zlato je považované za efektívny nástroj v boji s infláciou. A nakupovať ho dokážete aj po veľmi malých čiastkach. Ideálne je nasporené peniaze uložiť do zlata, a potom si miesto odkladania peňazí na účet z každej výplaty kúpiť ďalší zlatý zliatok. Takto sa dnes chová dobre informovaný investor.

Zlaté tehličky kúpite už od jedného gramu

„Nákup zlatých zliatkov je atraktívny predovšetkým pre klientov, ktorí chcú svoje peniaze držať vo svojich rukách a nemajú dôveru v rôzne sporiace programy do zlata. Ľudia nakupujú vo väčšej miere aj malé zliatky o hmotnosti 1-5 gramov, ktoré sú dostupné pre každého. Nákup u nás volia kvôli nízkej cene,“ hovorí Pavel Trtík, zakladateľ e-shop Zlate-mince.cz zameraného na predaj investičného zlata nielen českým, ale aj slovenským zákazníkom.

Pavel Trtík naznačuje, že nie je zlato ako zlato. Investičné zlato, to rozhodne nie sú rôzne finančné produkty obchodujúce so zlatom. Nie je to sporenie do zlata, nie sú to však ani šperky či surové zlato. Ide výhradne o investičné zlaté zliatky (nazývané tiež zlaté tehly) a investičné zlaté mince. Tie sú zaujímavé aj vďaka svojej anonymite pre kupujúceho, pretože nie sú označené sériovým číslom.

Zlato vedie

Zlato dnes nenahradí ani striebro. Napriek tomu, že o jeho potenciáli odborníci nepochybujú, chýba mu v porovnaní so zlatom obrovská výhoda. Len zlato je totiž oslobodené od DPH, a tak na jeho nákupe ihneď ušetríme 20 %. Žiadna iná taká investícia neexistuje.