Súčasný trend neustáleho zvyšovania cien energií nás núti zamýšľať sa nad tým, ako efektívne znížiť náklady na dlhú dobu. Jednou z možností, ako ušetriť na vykurovaní, je osadiť plastové okná alebo trendy hliníkové či drevené eurookná. Staré typy okien tesnia nekvalitne a počas chladnejších dní cítiť, ako cez ne do izby presakuje chlad. Únikom tepla cez obvodové múry môže zabrániť zateplenie, ktoré sa stalo bežnou záležitosťou pri rodinných domoch, panelákoch, ale aj administratívnych a iných budovách. Je možné ho realizovať viacerými spôsobmi. Poďme sa pozrieť, aký výsledok prinieslo zateplenie polystyrénom.

Nesporné plusy

Zateplenie polystyrénom predstavuje jeden z najobľúbenejších a najvyužívanejších spôsobov. Polystyrén je vo všeobecnosti najpoužívanejším tepelnoizolačným materiálom využívaným na vonkajšie tepelnoizolačné kontaktné systémy. Pýtate sa prečo? Dôvodov je viacero. Asi medzi najrozhodujúcejšie patrí pomer ceny a úžitkových vlastností. Navyše, manipulácia s polystyrénom je veľmi jednoduchá.

Výhody polystyrénu ako materiálu na zateplenie:

  • Znižovanie spotreby energie po zateplení
  • Možné zníženie nákladov na kúrenie až o 50%
  • Vysoká životnosť zateplenia – podľa najnovších analýz viac ako 50 rokov
  • Vďaka zatepleniu môžete predchádzať respiračným ochoreniam
  • Ide o ekologický materiál

Kvalita rozhoduje

Pokiaľ plánujete svoj príbytok zatepliť, nemali by ste zabúdať na to, že pri výbere polystyrénu je dôležité riadiť sa kritériami, ktoré určujú kvalitu daného materiálu. Určite ste si všimli, že niekde je polystyrén lacnejší a inde drahší. Cena závisí od presnosti materiálu, tvarovej stálosti, pevnosti a hlavne tepelnoizolačným vlastností, ktoré nás zaujímajú najviac. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať aj hrúbke izolácie. Niektorí projektanti navrhujú izoláciu v hrúbke 8 cm, iní dokonca 5 cm. To je však skutočne málo. Niekedy sa necháme ovplyvniť snahou preinvestovať čo najmenší počet finančných prostriedkov. Ak si však chcete zabezpečiť skutočne kvalitnú tepelnú izoláciu, zvoľte štandardnú hrúbku izolácie, ktorá  sa zvyčajne pohybuje okolo 12 cm. Cenový rozdiel bude minimálny, ale pomer v úniku tepla značný.

Ako máte možnosť vidieť, polystyrén má množstvo výhod, pre ktoré sa oplatí zatepľovať práve ním. Ide však iba o jeden spôsob, ktorý môžete využiť. Na trhu sú aj iné, rovnako obľúbené, materiály (ako napríklad minerálna vlna). Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek, veríme, že svoju investíciu nebudete ľutovať a zateplenie prinesie požadovaný výsledok. 

Zdroj: tzbportal.sk

Foto: freedigitalphotos.net