Brankárske rukavice, kde sa vzali, tu sa vzali a kým pred päťdesiatimi rokmi ich ani tí najlepší brankári sveta nemali, dnes sú bežným štandardom už vo výstroji začínajúceho futbalového brankára.

Na čo slúžia brankárske rukavice a podľa čoho ich vyberať?

Výstroj každého brankára

Povinnou výbavou už tých najmenších futbalistov sú kvalitné detské futbalové dresy a dobrá lopta. V prípade, že ide o nádejného brankára, nutnosťou sú i brankárske nohavice a rukavice. Ich účelom je chrániť brankárove prsty a ruky pred zranením.

Moderné rukavice, ktoré sa dnes vyrábajú z rôznych syntetických materiálov s výhodnými vlastnosťami, sú priedušné a naviac dobre odvádzajú pot. Brankárske rukavice tiež obaľujú kožu rúk latexovou vrstvou, čo zaisťuje zmiernenie sily strely, ktorá by inak pôsobila priamo na kožu. Brankárske rukavice tiež svojim zdrsneným povrchom na dlaniach a prstoch uľahčujú chytanie a držanie lopty.

Základné požiadavky na brankárske rukavice

Podobne, ako basketbalistovi záleží na výbere vhodných basketbalových dresov, aj brankárske rukavice musia spĺňať určité kritériá.

Moderné brankárske rukavice zaisťujú dobrú priľnavosť za sucha vďaka špeciálnym adhéznym vlastnostiam peny, no taktiež sú aj rukavice do mokrých podmienok, ktoré majú mäkšie dlaňový materiál s otvorenejšími póry na absorbovanie vody.

Dôležitá je i odolnosť rukavíc proti oderu. To zaisťuje latexová niekoľko milimetrová vrstva, ktorá je citlivá na oder pri kontakte rukavíc s loptou a s tvrdým povrchom. Na tvrdé povrchy sú preto určené rukavice so silnejšou latexovou vrstvou.

A v neposlednom rade je vítané, ak sú brankárske rukavice dostatočne pružné.

Údržba brankárskych rukavíc

Na údržbu brankárskych futbalových rukavíc existujú rôzne špeciálne prípravky, ktoré z nich vedia odstrániť nečistoty, no zároveň zvyšujú priľnavosť materiálu na dlani a prstoch. Pravidelným používaním týchto prípravkov sa významne predlžuje životnosť a zlepšuje funkčnosť futbalových rukavíc.