Švédsky rozhodca vysvetľuje svoje rozhodnutia na Facebooku

Švédsky rozhodca Mohammed Al-Hakim pred mesiacom založil vlastnú facebookovú stránku, na ktorej sa snaží fanúšikom futbalu vysvetliť svoje rozhodnutia a vniesť tak viac svetla do niekedy tajuplného sveta rozhodcov. Kontroverzné rozhodnutia, ktoré sa niekedy priečia ľudskému rozumu, nie sú vo futbale ničím výnimočným a rozhodovanie rozhodcov pripomína niečo ako čiernu skrinku – nik okrem nich nevie, prečo sa tak rozhodli. Iniciatíva inovatívneho rozhodcu teda aspoň pomôže záujemcom o nadobudnutie širšej perspektívy a pohľad z prvej osoby.

Motivácia za rozhodnutím

Ako bolo spomínané, hlavným zámerom rozhodcovej stránky na Facebooku bolo vytvoriť porozumenie pre túto profesiu. Mohammed Al-Hakim, jeden z najsľubnejších rozhodcov švédskej domácej ligy, tak učinil minulý mesiac v júly a jeho prvým príspevkom sa stalo priznanie, že v zápase IFK Norrkoping proti AIK mal udeliť penaltu. Rozhodca bol za tento skutok a vôľu diskutovať o svojom rozhodnutí patrične pochválený.

el hakim 2

Al-Hakim pred médiami prezradil, že verí v otvorenosť a dialóg. Jeho náhľad na zápas a svoje rozhodnutia zároveň pomôžu zatraktívniť túto profesiu a získať porozumenie publika. Vnesenie svetla do častokrát tajuplných rozhodnutí môže mať iba pozitívny dopad na inšpirovanie mladých ľudí stať sa rozhodcami.

Sľubný arbiter

30-ročný je jedným z najsľubnejších rozhodcov vo Švédsku, ktorý iba nedávno podstúpil kurzu FIFA v snahe posunúť sa o level vyššie na medzinárodnú úroveň. Nie je prekvapením, že stránka na seba ihneď po svojom založení upútala veľkú pozornosť. Arbiter na úvod napísal, že pri dodržaní slušného správania sa šance stránky na prežitie rapídne zvýšia.

Rozhodcov prvý príspevok sa venoval jeho nesprávnemu rozhodnutiu, a to neudeleniu penalty. Sám Al-Hakim si po zápase pozrel opakované zábery a fotografie a priznal svoju chybu. Chyby nás robia ľuďmi, a preto nie je možné byť v každom momente stopercentný. Podobnou analýzou sa ale rozhodca môže neustále zlepšovať a zaručiť, že na rozhodnutia v tých najdôležitejších momentoch sa bude dať spoľahnúť.

Futbaloví verzus hokejoví rozhodcovia

Otvorenejší rozhodcovia a gólové technológie sú na dobrej ceste k urobeniu futbalu viac férovejším športom. Hokej tieto problémy odstránil už dávno zavedením opakovaných záberov. Napríklad v extralige, keď si nie je rozhodca istý, tak si pozrie opakovaný záber a hneď sa vie lepšie rozhodnúť. Možno je iba otázkou času, kedy sa podobný scenár odohrá aj na futbalových ihriskách. Dovtedy nezostáva nič iné, iba veriť rozhodcom a sledovať Mohammedove komentáre na Facebooku.